About Us

We must explain to you how all seds this mistakens idea off denouncing pleasures and praising pain was born and I will give you a completed accounts of the system and expound.

Contact Info

123/A, Miranda City Likaoli Prikano, Dope United States

+0989 7876 9865 9

info@example.com

היפרתרמיה לטיפול בסרטן

בדרך כלל, המושג “היפרתרמיה” מובן כעלייה חריגה בטמפרטורת הגוף.
לעיתים קרובות עלייה בטמפרטורת הגוף נגרמות כתוצאה ממצבים שונים כמו ממחלה או מכת חום.
באותו זמן, המושג "היפרתרמיה" הוא גם שם של שיטה טיפולית ע"י שימוש מבוקר בטמפרטורות גבוהות. כאן נתמקד בשיטה זו לטיפול בסרטן.
חשיפת תאי הגוף לטמפרטורות גבוהות מהרגיל, גורמת לשינויים בתוך התאים. כתוצאה משינויים אלו התאים עשויים להפוך להיות מושפעים יותר מסוגי טיפול אחרים כגון הקרנות או כימותרפיה. טמפרטורות גבוהות מאוד יכולות להרוס תאים סרטניים באופן מיידי (אבלציה תרמית), אך הם גם עלולים לפגוע בתאים ורקמות בראיים. זו הסיבה שטיפול בחימום יתר חייב להתבצע באופן מבוקר ומדויק על ידי אנשי מקצוע המנוסים בשיטה זו.
מכשירים עכשוויים יכולים להחדיר לגוף חום בדיוק גבוה, והיפרתרמיה משמשת (או נחקרת) כטיפול בסוגים שונים של סרטן.

כיצד משתמשים בהיפרתרמיה לטיפול בסרטן?

ניתן להשתמש בהיפרתרמיה כטיפול מקומי, אזורי או כל גופי – בהתאם לגודל האזור המטופל.

היפרתרמיה מקומית

היפרתרמיה מקומית משמשת לחימום אזור קטן בגוף (גידול). בהיפרתרמיה מקומית מגיעים לטמפרטורות גבוהות מאוד על מנת להרוס גידול סרטני וכלי דם הסמוכים לו. למעשה, משמעותו של הטיפול היא "לבשל" את האזור החשוף לחום. ובדיוק כמו בבישול, ככל שהטמפרטורה ומשך החשיפה גבוהים יותר, כך ההשפעה על הרקמות גדולה יותר. אבלציה תרמית כוללת טיפולים בהם טמפרטורות גבוהות מאוד גורמות נזק בלתי הפיך לתאים ואילו עליות מתונות יותר בטמפרטורה מהוות היפרתרמיה קלה. ניתן להשתמש בגלי רדיו, גלי מיקרו, גלי אולטרסאונד וצורות אנרגיה אחרות לחימום מקומי. כאשר את החימום ניתן ליישם בדרכים שונות:
גלי אנרגיה גבוהים מכוונים לגידול קרוב לפני שטח של הגוף על יד מכשיר שנמצאת מחוץ לגוף. מכניסים מחט דקה או צנתר ישר לתוך הגידול. קצה הצנתר משחרר אנרגיה המחממת את הרקמות סביבו.

אבלציה בגלי רדיו (RFA): היא הסוג הנפוץ ביותר של אבלציה תרמית.

שיטה זו משתמש בגלי רדיו עתירי אנרגיה. צנתר דק ודומה למחט מוחדר לגידול לזמן קצר, בדרך כלל כ-10 עד 30 דקות. הצנתר מוחדר למקומו תחת בקרת אולטרסאונד, MRI או CT. קצה הצנתר מוציא זרם בתדר גבוה שיוצר חום גבוה מאוד והורס את התאים באזור הספציפי. התאים המתים הופכים לרקמת צלקת ומתכווצים עם הזמן.
לרוב משתמשים ב- RFA לטיפול בגידולים שלא ניתנים להסרה כירורגית או בחולים עם התוויות נגד להתערבות כירורגית. בדרך כלל ניתן לעבור את הטיפול באופן אמבולטורי. ניתן לחזור על RFA בגידולים שחוזרים או מתחילים לגדול.
ניתן גם לשלב אותה עם סוגי טיפול אחרים לרבות ניתוח, הקרנות, כימותרפיה, hepatic arterial infusion therapy, אבלציה באלכוהול או כימואמבוליזציה.
ניתן להשתמש ב- RFA לטיפול בגידולים בגודל עד 5 ס"מ. היא משמשת לרוב לטיפול בגידולי כבד, כליות וריאות, ונחקרת לשימוש בגידולים  מסוגים אחרים. השפעות ארוכות טווח לאחר RFA טרם ידועות, אך תוצאות מוקדמות מעודדות.

היפרתרמיה אזורית

בהיפרתרמיה אזורית מחממים חלק מסוים בגוף, כגון איבר או חלל גוף, עד הטמפרטורות שאינן מספיק גבוהות כדי להשמיד את התאים הסרטניים באופן מיידי. לכן היפרתרמיה אזורית מתבצעת בשילוב עם קרינה ו/או כימותרפיה.
בשיטה אחת, המכונה regional perfusion או isolation perfusion, מפרידים אספקת הדם לחלק מסוים של הגוף משאר זרימת הדם. דם מהחלק הזה של הגוף נשאב למכשיר חימום חיצוני ואז נשאב חזרה לאזור הדרוש של הגוף כדי לחמם אותו. במקביל ניתן להזליף תרופות כימותרפיות. טיפולים בשיטת היפרתרמיה אזורית ניתנים כיום במסגרת מחקרים קליניים כטיפול בגידולים ממאירים שונים הממוקמים בגפיים עלינות ותחתונות, כגון סרקומות ומלנומות.
במקרים מסוימים טיפול בהיפרתרמיה ניתן תוך כדי ניתוח להסרת גידולים אבדומינליים (ממוקמים בחלל הבטן). בשיטה זו מבצעים שטיפה ישירה של חלל הבטן בתמיסה של תרופות כימותרפיות מחוממת במהלך הניתוח. זה נקרא  continuous hyperthermic peritoneal perfusion (CHPP), או hyperthermic intraperitoneal chemotherapy (HIPEC). במחקרים קליניים שיטה זו נמצאה כיעילה בטיפול בסוגים מסוימים של סרטן, אך עדיין לא ברור האם היא אפקטיבית יותר מטיפולים אחרים.
שיטה נוספת של היפרתרמיה אזורית היא היפרתרמיה רקמתית עמוקה (deep tissue hyperthermia). בטיפול זה מעל האיבר או חלל גוף מונח מכשיר שמייצר גלי אנרגיה גבוהה (גלי רדיו או גלי מיקרו) ומפיץ אותם לאזור הנדרש.

היפרתרמיה כל גופית

חימום כל גופי נחקר כדרך לגרום לכימותרפיה להשפיע טוב יותר בטיפול בסרטן שהתפשט בגוף (סרטן גרורתי). ניתן להעלות את טמפרטורת הגוף באמצעות שמיכות חימום, טבילה במים חמים או בתאי חימום מיוחדים. מטופלים שעוברים היפרתרמיה כל גופית מקבלים לעיתים תרופות להרגעה (סדציה) או אפילו הרדמה קלה.
גם כן ניתן להעלות טמפרטורת גוף האדם כאילו היה לו חום, שלעתים נקרא "fever-range whole-body hyperthermia". מחקרים מצביעים על כך שהדבר עלול לגרום לתאים חיסוניים מסוימים להפוך להיות פעילים יותר בשעות הקרובות ולהעלות את רמות הגורמים ההורגות תאים בדם. יש חוקרים שמעלים את טמפרטורת הגוף גבוהה יותר, סביב 41.7 מעלות צלזיוס, לפרקי זמן קצרים. מחקרים אחרים בודקים שילובי היפרתרמיה וכימותרפיה יחד עם טיפולים אחרים שנועדים להגביר את המערכת החיסונית של האדם על מנת לסייע במאבק בסרטן.

יתרונות וחסרונות של היפרתרמיה

תופעות הלוואי האפשריות של היפרתרמיה תלויות בטכניקה בה משתמשים ובאזור הגוף המטופל. מרבית תופעות הלוואי אינן נמשכות זמן רב, אך חלקן עלולות להיות חמורות.

היפרתרמיה מקומית

היפרתרמיה מקומית, כגון RFA, יכולה להרוס גידולים ללא צורך בניתוח. מדענים מסכימים שזה עובד הכי טוב כאשר האזור המטופל נחשף לטמפרטורות גבוהות בטווח מדויק לפרק זמן מדויק. אבל זה לא תמיד קל לעשות. כיום קשה למדוד במדויק את הטמפרטורה בתוך גידול. גם שמירה על טמפרטורה קבועה של האזור המטופל מבלי להשפיע על רקמות סמוכות יכולה להיות משימה לא קלה. בנוסף לכך, לא כל רקמות הגוף מגיבות לחום באותה צורה, כשחלקן רגישות יותר מאחרות. לדוגמה, רקמת המוח רגישה מאוד לחום, אפילו לטמפרטורות נמוכות יותר המשמשות בהיפרתרמיה  כל גופית. רופאים מחפשים שיטות מדויקות יותר לניטור הטמפרטורה באתר המטופל. כך, ניתן להחדיר מדחומים קטנים בקצות הגששים באזורי הטיפול כדי לוודא שהטמפרטורה נשארת בטווח הרצוי. דרך חדשה יותר ולא פולשנית לפקח על הטמפרטורה היא הדמיית תהודה מגנטית (MRI) .

 היפרתרמיה אזורית וכל גופית 

היתרון העיקרי של היפרתרמיה אזורית וכל גופית הוא שיש רושם שטיפולים האלה גורמים לסוגים אחרים של טיפול בסרטן לעבוד טוב יותר. חימום תאים סרטניים לטמפרטורות גבוהות מהרגיל מקל את השמדתם באמצעות הקרנות ותרופות כימותרפיות מסוימות. אבל בקרת טמפרטורה קפדנית היא חובה בכל סוגי ההיפרתרמיה.
מכיוון שטיפול בהיפרתרמיה אזורית וכל גופית ניתן לעיתים קרובות בשילוב עם טיפולים אונקולוגיים אחרים, כמו כימותרפיה או הקרנות, ניתן לראות תופעות לוואי מטיפולים אלה באותו זמן או במועד מאוחר יותר.
ניסיון הנצבר והתקדמות הטכנולוגיה בתחום טיפולי היפרתרמיה גורמים להפחתת תופעות לוואי. ברוב המקרים בעיות הכרוכות בטיפול זה אינן חמורות.

עתיד ההיפרתרמיה

היפרתרמיה מהווה שיטת טיפול מבטיחה שמסוגלת לשפר תוצאות של טיפול בסרטן, אך בשלב זה היא עדיין בתחילת דרכה. היא דורשת ציוד מיוחד, וצוות מנוסה. משום כך, היא לא מוצעת בכל מרכזי הטיפול בסרטן. מחקרים קליניים רבים של היפרתרמיה מבוצעים כדי לבחון ביתר דיוק ולשפר טכניקה זו. מדענים ממשיכים לחקור כיצד ניתן לשיפור תוצאות טיפול בסרטן על ידי שילוב של היפרתרמיה עם סוגי טיפול אחרים. מחקרים עדכניים בוחנים גם דרכים להגיע לאיברים עמוקים יותר ולאתרים אחרים שלא ניתן לטפל בהם כעת בהיפרתרמיה, כולל:

סרטן שלפוחית השתן
סרטן השד
סרטן צוואר הרחם
סרטן רירית הרחם
סרטן הראש והצוואר
סרטן הושט
סרטן הכליה
סרטן הכבד
סרטן הריאה
לוקמיה
סרטן העור
נוירובלסטומה
סרטן השחלות
סרטן הלבלב
סרטן בלוטת הערמונית
סרקומות (סרטן רקמות הרכות)
סרטן בלוטת התריס

לפרטים נוספים:
054-5430054
052-2853084